top of page

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023

Güncelleme tarihi: 3 Oca


Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023

Merhabalar, bugün ki yazımızda sizlerin sıkç soruduğu Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Konusunu ele alacağız. Aynı zamanda yazımızda İş Güvenliği Uzmanı Nedir? Kamuda Görev Alan İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar? Sorularının da yanıtı yer almaktadır.İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını açıklamadan önce İş Güvenliği Uzmanı Nedir? Sorusunu cevaplamamız gerekir.


İş Güvenliği Uzmanı:


İşyerlerinde bulunan çalışan ve işverenin sağlığını ve güvenliğini olumsuz etkileyecek durumları tespit ederek önlem alınması için çalışmalar yürüten kişidir. İş Güvenliği Uzmanı; bulunduğu işyerinde mevzuata uygun olarak yaptığı analizleri işverene sunarak tavsiyelerde bulunur.Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


Şimdi ise Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabına bakalım…


Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 8. Maddesinde yer almaktadır.


Buna göre Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur:


“Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya İş Güvenliği Uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.”


Kamuda mimar, mühendis, biyolog, teknik personel gibi görevlerde bulunan kişiler gerekli şartları yerine getirdikten sonra kendi kurumunda İş Güvenliği Uzmanı olarak faaliyet gösterebilir.


Kamuda:

  • Mimar,

  • Mühendis,

  • Biyolog,

  • Teknik personel

olarak faaliyet gösteren memurlar; İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendiren KARİYER ENSTİTÜSÜ™ kurumundan İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi almalıdırlar.


İş Güvenliği Uzmanı eğitimini tamamlayan kişiler ÖSYM tarafından düzenlenen İSG sınavından geçer not almalıdırlar. İSG sınavından en az 70 puan alan kişiler İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikasına sahip olabilirler.


Kamuda Görev Alan İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?


Kamuda faaliyet gösteren İş Güvenliği Uzmanı nın maaşı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda belirtilmiştir.


Kamuda görev alan İş Güvenliği Uzmanı Maaşı kanunda şöyle belirtilmiştir:


“Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanı, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.” 

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023 Konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.isg kursu temel isg

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 bottom of page