top of page

İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?


İşyeri Hekimi Nasıl Olunur?

İşyeri Hekimi nasıl olunur? başlıklı yazımızda sizler için Kimler olabilir? Eğitim süresi ne kadar? İşyeri Hekimi olma şartları? Nedir? Ne iş yapar? gibi soruları bugünkü yazımızda beraber ele alacağız. Şimdi zaman kaybetmeden yazımıza geçelim.Yazımıza İşyeri hekimi nedir? sorusu ile başlayalım.Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?


Doktorluk diploması işyeri hekimi olabilmek için gereken ilk şarttır. Doktorun branşı fark etmeksizin işyeri hekimi olabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan eğitim alarak iş sağlığı ve güvenliği sınavında yeterli puanı alması gereklidir.


Ayrıca bazı istisnai durumlarda da sınava girmeden işyeri hekimi olabilmek de mümkündür. Peki hangi durumlarda sınavsız işyeri hekimi olunabilir:


  • Doktorluk diploması olan iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorlarına,

  • İsg alanında yardımcılık süresiyle beraber minimum sekiz yıl teftiş görevi yapmış hekim iş müfettişleri

  • Genel Müdürlük ve ona bağlı departmanlarda İsg alanında sekiz yıl veya daha fazla faaliyet göstermiş hekimlere istekleri halinde işyeri hekimliği sertifikası verilir.

İşyeri Hekimliği Sınavı Başvurusu


İşyeri hekimliği sınavı, yılda iki kere ve ÖSYM tarafından uygulanan bir sınavdır. İşyeri hekimi olmak isteyen adaylar öncelikle bu sınava girmelidir ve başarıyla bu sınavı geçmelidirler.

İşyeri hekimliği sınavı mayıs ve aralık aylarında yapılır. Sınav başvuruları ÖSYM sitesi üzerinden yapılabilir ayrıca başvurular genelde sınavdan 1,5 ay önce yapılır.


İşyeri hekimliği sınavı, çoktan seçmeli 50 soruluk bir sınavdır. Sınavdan geçebilmek için en az 70 puan almak gereklidir.İşyeri Hekimliği Eğitimleri Süresi Ne Kadar?


İşyeri hekimliği eğitimi teorik ve uygulama olamak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır. Toplamda 220 saattir, teorik kısmı ise 180 saattir (90 Uzaktan eğitim + 90 Örgün eğitim), ve 40 saati uygulamadan (staj) oluşmaktadır.


İşyeri Hekimliği Kursu Nereden Alınmalıdır?


İşyeri Hekimi Nasıl Olunur? Sorusunun belki de en önemli alt başlıklarından biride İşyeri Hekimliği Kursu dur. İşyeri hekimliği kursu alacağınız eğitim kurumu öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkili bir kurum olmalıdır. Bir diğer önemli husus ise alacağınız eğitimin kaliteli ve özgün olmalıdır. Eğitim almaya karar verdiğiniz kurumun eğitim kadrosu ve destek ekibinin tecrübesi de göz önünde bulundurulmalıdır. 

İşyeri Hekimi Nasıl Olunur? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


bottom of page