top of page

İSG Belgesi Alma Şartları Nelerdir? | 2023

Güncelleme tarihi: 3 Oca


İSG Belgesi Alma Şartları Nelerdir? | 2023

İSG Belgesi Alma Şartları Nelerdir? Sorusu iş sağlığı ve güvenliği konusu ile ilgilenen çoğu kişinin merak ettiği bir sorudur. Bizde yazımızda bu sorunun cevabını açıkladık. Ayrıca İSG Belgesi Nerden Alınır? Ve İSG Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar? Konularına yer verdik.İSG Belgesi Nereden Alınır?


İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler İSG Belgesi ne sahip olmalıdır. İSG Belgesi ne sahip olmak isteyen kişiler ilk olarak eğitim alarak ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavını başarılı bir şekilde geçmesi lazım.


İş sağlığı ve güvenliği eğitimi günümüzün en önemli konusu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren kurumlara büyük sorumluluk yüklenmektedir. Verilen eğitimin güncel ve uygulanabilir olması gerekmektedir. İSG Belgesi almak için güvenli ve doğru eğitim kurumuna başvurmak önemlidir.


İSG Belgesi için eğitim verecek kurumun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkili olması önemlidir. Bu yüzden kişiler, Kariyer Enstitüsü tarafından verilen eğitimleri tercih ederek İSG Belgesi ni alma sürecini sorun yaşamadan tamamlayabilirler.İSG Belgesi Alma Şartları Nelerdir?


İş yerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak görev almak isteyen kişilerin İSG Belgesi ne sahip olması gerekmektedir. İSG Belgesi ne sahip olmak isteyen kişiler bazı şartları yerine getirmelidir. Bunlar belirli bir eğitim bölümünden mezun belgesine sahip olmak ve sınavlarda başarılı olmaktır.İSG Belgesi ni Almak İsteyen Kişilerin Mezun Olması Gereken Bölümler:

  • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bölümleri

  • Lisans veya Ön Lisans İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü

  • Fen-Edebiyat Fakültelerinin; Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümü

  • Teknik Personel


Tek şart bu bölümlerden mezun olmak değildir. Bazı meslekleri icra eden kişilerde eğitim alıp sınavı başarılı şekilde tamamlayarak İSG Belgesini alabilirler. Bu meslekler şunladır:


  • Teknik öğretmenler

  • İş Müfettişleri


İSG Belgesi ne sahip olmak için aranan temel şartlar bunlardır. Bu şartlara sahip olana kişiler İSG sınavı na girerek başarılı olduktan sonra İSG Belgesi ni alabilirler.


İSG Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?


İSG Belgesi nin geçerlilik süreci 5 yıldır. İş güvenliği uzmanı İSG Belgesi sayesinde 5 yıl görev yapabilmektedir. 5 yıllık çalışma süresinin sonunda iş güvenliği uzmanı görevine devam etmek istiyorsa bakanlığa başvuruda bulunarak İSG Kâtip üzerinden vize yenileme işlemini yaptırması gerekir.


İSG Belgesi nin vize yenileme işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için İSG Katip Sistemi | 2023 yazımızı okuyabilirsiniz.


 

İSG Belgesi Alma Şartları Nelerdir? |2023 Konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.isg kursu temel isg

 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 346 224 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


bottom of page