top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? | 2023

Güncelleme tarihi: 6 May


İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? | 2023

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? sorusunun cevabını çoğu kişi bilmemektedir. Bu yazımızda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimleri Kapsar? sorularını yanıtlayacağız.İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz?


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemek amacını taşır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu içerisinde bazı kişi ve faaliyetlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanmadığı belirtilmiştir.


İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? Sorusunun cevabını sizler için aşağıda tablo halinde gösterelim:

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz?

➡️ Fabrika, bakım merkezi, dikimevi vb. işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Müsteşarlığının faaliyetleri

​➡️ Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri

➡️ Ev hizmetleri

➡️ Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar

➡️ Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimleri Kapsar?


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimleri Kapsar? Sorusunun cevabını sizler için aşağıda listeledik:

  • Kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine,

  • Kamu ve özel sektöre ait bütün iş ve işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine,

  • Kamu ve özel sektöre ait bütün iş ve işyerlerinin çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

İş sağlığı ve güvenliği alanında tüm çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilerek, mesleki tehlikelere karşı bilinçlendirilir. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kimlere Uygulanmaz? | 2023 Konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

bottom of page