top of page

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir?İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir? sorusunun cevabını bugünkü yazımız da açıklayacağız. Herkesi ilgilendiren bir içerik olacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İşveren ve İşçi açısından neden önemlidir? Bu soruların cevaplarını ayrı başlıklar altında açıklamaya çalışacağız.


İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İşveren İçin Neden Önemlidir?İş sağlığı ve güvenliği; insanın psikolojik, fizyolojik durumunun korunması ve iyi hale getirilmesi için yapılan uygulamalar olmaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine önem verilen iş ortamında çalışan insanlar, işlerine olan dikkatlerini artırarak daha verimli çalışır ve hata oranı ciddi anlamda düşüş sağlamaktadır. Bu uygulamalar kaliteyi ve verimliliği artırmaktadır. Bu nedenle İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi hayata geçirilerek işçi ile işverene ve devlete fayda sağlamış olacaktır. İş Güvenliği kültürünün geliştirilmesinde, devlete, işverenlere, çalışanlara/sendikalara, üniversitelere ve meslek örgütlerine büyük görev ve sorumluluk düşmekte.


İş güvenliği, uygulanılması gereken yasal zorunluluk olarak değil, işletmeyi daha sağlıklı, daha kaliteli konuma getiren bir kültür algısı yönünde geliştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden, işverenlerin ve üst yönetimin bu konuda eğitim almış olmaları çok önem gösterir. İş kazaları nedeniyle meydana gelecek maddi manevi zararlar düşünüldüğünde işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği bilincini oluşturmak için gerekli bütçeyi ayırmaktan çekinmemesi gerekmekte.


İş sağlığı ve güvenliği eğitimi mesleki eğitimin önemli bir unsuru olarak iş verimliliğini arttırmada ve işyerlerinde güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasında önemli rol oynamakta. Genel olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin amacı, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamı temin etmek, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmak, çalışanları yasal hak ve sorumlulukları konularında bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ile bu risklere karşı alınması gerekli tedbirleri öğretmek ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturarak uygun davranışlar kazandırmak olarak görülür.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi İşçi İçin Neden Önemlidir?


İşçilerin sağlığının korunması ve geliştirilmesi, toplumun sağlığına yönelik çalışmalar içinde önemli ve vazgeçilmez bir yer tutmakta. Bunda işçilerin nüfusun içinde geniş yer kaplamalarının ve toplumun en örgütlü kesimi olmalarının etkisi büyük olarak görülmektedir.


İş kazalarının nedenleri arasında eğitim eksikliği önemli etkenlerden birisi olarak görülmektedir. İş kazalarının sebepleri değerlendirildiğinde işçilere yeterli mesleki eğitimin verilmediği, bu doğrultuda gerekli altyapının oluşturulmadığı, iş sağlığı ve güvenliği yönünden riskli sektörlerde eğitim seviyesi nispeten düşük işçilerin çalıştırıldığı ve işbaşı eğitimi ve hizmet içi eğitim şartının mevzuatta öngörüldüğü ölçüde yerine getirilmediği, işverenlerce eğitimin zaman kaybı ve gereksiz yere katlanılan bir maliyet olarak anlaşıldığı görülmektedir.


Teknik personelin iş kazalarının nedenleri ve önlenmesine yönelik görüşlerinin belirlenmesi üzerine yapılan bir araştırmada; çalışanların eğitim yetersizliği kazalara neden olan faktörler arasında en yüksek öneme sahip faktör olarak belirtilmiştir. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Neden Önemlidir? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

bottom of page