Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir? 2022


Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir? 2022

Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir? Sorusu çoğu adayın merak konusudur. Peki Diğer Sağlık Personeli nedir? Diğer Sağlık Personeli Sınavı içeriği nelerden oluşmaktadır? gibi bir çok soru da bunların yanında gelmektedir. Kariyer Enstitüsü kurumu olarak bu sorulara sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz cevapları vereceğiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olarak Uzman Eğitici Kadromuz ile tüm bu süreçte yanınızda olacağımızdan şüpheniz olmasın.


Diğer Sağlık Personeli Nedir?


Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığınca verilen Diğer Sağlık Personeli Sertifikası sahibi, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak gibi daha birçok görevi yerine getiren kişilerdir.

Diğer Sağlık Personeli Sınavı

Diğer Sağlık Personeli sınavı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ÖSYM aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Adaylar, başvuru işlemini bireysel olarak ÖSYM üzerinden yapmalıdır.

Diğer Sağlık Personeli Sınavı 75 Dakika sürmektedir. Sınav da toplam 50 adet soru sorulmaktadır. Bu 50 adet sorudan 30 adet soruya doğru cevap veren adaylar sınavda başarılı sayılacaktır. Sınav geçer notu 60 Puandır.


Diğer Sağlık Personeli grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri ise aşağıdaki verilmiştir:


KONU

YAKLAŞIK YÜZDE ORANI %

📖Hukuk

5

📖Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Konuları

30

📖Mevzuat

20

📖Sağlık

35

📖Teknik

10


Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir?


Diğer Sağlık Personeli olabilecek kişiler İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik de belirtilmiştir. Bunun için Üniversitelerin belirtilen bölümlerinden mezun olmak ya da yönetmeliğin ilgili maddesinde belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir. Diğer Sağlık Personeli kimler olabilir:


✅Hemşire

Sağlık Memuru

Acil Tıp Teknisyeni

Çevre Sağlığı Teknisyeni


Bu unvana sahip olan kişilerden de:


  • Diğer Sağlık Personeli Eğitimi programını tamamlayan ve aldıkları eğitim sonunda Bakanlıkça esas ve usulleri belirlenecek ve ÖSYM tarafından yaptırılacak olan Diğer Sağlık Personeli Sınavı nda başarı gösterenler,

  • Üniversitelerin İş Sağlığı veya İş Sağlığı ve Güvenliği programlarında lisansüstü eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayanlar,

  • Çalışma ve Sosyal Bakanlığı Genel Müdürlük ve buna bağlı birimlerde beş yıllık bilfiil çalışmış olanlar,

Diğer Sağlık Personeli olabilecek kişilerdir. 

Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

1.483 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör