top of page

Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu


Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu

Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu konusu işveren ve Diğer Sağlık Personeli (İşyeri Hemşiresi) tarafından merak edilenler arasındadır. Bu yazımızda sizin için önemli olduğunu düşündüğümüz Diğer Sağlık Personeli nedir? Çalışma Saatleri? Nerelerde Çalışabilir? Diğer Sağlık Personeli bulundurulmazsa ne olur? Sorularını da cevaplayacağız.


Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu


İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik de belirtilen şartlarda Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Az Tehlikeli ve Tehlikeli Sınıfta yer alan işletmelerde Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu bulunmaz.

 • On ve daha fazla çalışanı olan Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde Diğer Sağlık Personeli görevlendirmek zorunlu hale gelmiştir.

Yine İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik de belirtilen:


 • Tam süreli İşyeri Hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde, Diğer Sağlık Personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz. Ancak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha etkin sunulması amacıyla bu işyerlerinde, işyeri hekiminin talebi ve işverenin uygun görmesi halinde Diğer Sağlık Personeli (DSP) görevlendirilebilir.


Diğer Sağlık Personeli nedir?


Hemşire, Sağlık Memuru, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Çevre Sağlığı Teknisyeni diplomasına sahip olan kişilerden İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İşyeri Hemşireliği Belgesine (Sertifikası) sahip;


İsg hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde İşyeri Hekimi ile birlikte çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak gibi daha birçok görevi yerine getiren kişidir.


Peki Diğer Sağlık Personeli Kimler Olabilir? merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.


Diğer Sağlık Personeli Çalışma Saatleri?


Diğer Sağlık Personeli Çalışma Saatleri çalıştıkları işyerlerinde bulunan çalışan sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu değişkene göre çalışma saatleri aşağıda belirtildiği gibidir:


Diğer Sağlık Personeli Çalışma Saatleri

İşyeri Sınıfı

Çalışan Sayısı

Çalışma Saati

⚠️ Çok Tehlikeli

10 ile 49

En Az 10 Dakika

⚠️ Çok Tehlikeli

50 ile 249

En Az 15 Dakika

⚠️ Çok Tehlikeli

250 ve üzeri

En Az 20 Dakika


Diğer Sağlık Personeli Nerelerde Çalışabilir?


Diğer Sağlık Personeli Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışmaları zorunludur. Bu işyerlerine örnek verecek olursak:


 • İnşaat sektörü,

 • Metal Sanayi,

 • Hastaneler,

 • Petrol İstasyonları,

 • Maden Sanayi,

 • Kimyasal Madde Üretim Tesisleri.


Diğer Sağlık Personeli Bulundurulmazsa Ne Olur?


6331 Sayılı İSG Kanununa Göre 2022 Yılında Uygulanacak İdari Para Cezaları kapsamında Diğer Sağlık Personeli Bulundurulması Zorunlu olan işyerlerinde DSP bulunmadığı takdirde:


 • 10 ile 49 Çalışanı olan Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere 17.428 TL,

 • 50 ve Üzeri çalışanı olan Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelere 26.142 TL,

İdari Para Cezası uygulanacaktır. Eğer cezai işlemden sonra hala bir Diğer Sağlık Personeli görevlendirilmemiş ise her ay bu idari para cezası uygulanmaya devam edecektir. 

Diğer Sağlık Personeli Çalıştırma Zorunluluğu konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Fark edin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 


bottom of page