C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? sorusunun cevabını çoğu adayın merak ettiğini bilmekteyiz. Ama biz size başka merak ettiğiniz sorularda hazırladık. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nedir? Olma şartları nelerdir? Sınavı nasıl olacak ve sonrasında sertifikası nı alabilecek miyim? Hangi tehlike sınıflarına bakabilir? Gibi soruların cevaplarını da yazımız içerisinde vereceğiz. O zaman hadi başlayalım.


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, çalıştığı iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim, rehberlik, risk değerlendirmesi ve inceleme yapmakla sorumlu olan kişidir. Tüm bunları iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelerin yapıldığı 6331 sayılı Kanun başta olmak üzere yasal çerçevede yapılmalıdır.


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?


C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları ndan biri aşağıda belirtmiş odluğumuz üniversitelerin ilgili fakülte ve bölümlerinden mezun olmaktır. Nedir bunlar:


 • Üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri,

 • Teknik öğretmen,

 • Üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakültelerinin;

 • Fizik,

 • Kimya,

 • Biyoloji mezunları.


 • Meslek Yüksek Okullarının 2 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği programından mezun olanlar C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.


İlgili bölümlerden mezun olan adaylar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu eğitim kurumlarında kurslarını bitirdikten sonra sınava katılabilmektedirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açmış olduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı sonucunda başarılı olanlar Sertifika ücretlerini ilgili bankalara yatırması halinde e-devlet üzerinden sertifikaları sisteme tanımlanmaktadır.C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sınavı ve Sertifikası


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu eğitim kurumlarında kurslarını bitirdikten sonra yine aynı bakanlığın düzenlemiş olduğu İsg Sınavı yapılacaktır. C Sınıfı İsg sınavı her yıl mayıs ve aralık aylarında yapılmaktadır. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıda belirtildiği gibidir;

 1. Hukuk %5

 2. Genel İSG Konuları %15

 3. Mevzuat %30

 4. Sağlık %10

 5. Teknik %40

Girmiş olduğunuz sınavda 50 adet soru sorulmakta olup bu soruların 35 adetini doğru cevaplamanız gerekmektedir. Bu da sınavdan geçerli not olan 70 puanı almanızı sağlayacaktır.


Sınavdan geçer not aldık peki Sertifikayı nasıl alacağız? Sertifika için gerekli olan belge ve dokümanları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Adayların hazırlaması gereken belge ve dokümanlar aşağıdaki gibidir:

 • İmzalı başvuru formu,

 • Lisans eğitimi diploması,

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,

 • Başvuru ücreti dekontu.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Hangi Tehlike sınıflarına bakabilir?


C İş güvenliği Uzmanı az tehlike sınıflarında yer alan işletmelerde çalışabilirler. İş yerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara uyulmasını sağlamak, C sınıfı iş güvenliği uzmanının başlıca görevidir. 

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

1.526 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör