top of page

Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirilmesi Gereken İşyerleri

Güncelleme tarihi: 24 Ara 2023Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirilmesinin Gerektiği İşyerleri

Bugün Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirilmesinin Gerektiği İşyerleri konu başlıklı yazımızı sizlerle paylaşacağız. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri’nin belirttiği bazı sektörlere ait işyerlerinde, Tam süreli iş güvenliği uzmanı yanında başka bir iş güvenliği uzmanı gerekli mi? Hangi işyerlerinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanının yanına başka bir iş güvenliği uzmanı gereklidir? sorularının cevaplarını da yanıtlayacağız. Şimdi zaman kaybetmeden yazımıza geçelim.


Yazımıza tam süreli iş güvenliği uzmanı yanında başka bir iş güvenliği uzmanı gerekli mi? Konusu ile başlayalım.

Tam Süreli İş Güvenliği Uzmanı Yanında Başka Bir İş Güvenliği Uzmanı Gerekli Mi?


Son zamanlarda gündeme gelen konulardan biri olan Tam Süreli iş güvenliği uzmanının yanında başka bir iş güvenliği uzmanı gerekli mi? sorusu akılları kurcalamaktadır. Bir örnek vererek tam süreli iş güvenliği uzmanının yanında başka bir iş güvenliği uzmanı gerekli mi? Sorusunu cevaplandıralım.


Varsayalım Çok Tehlikeli Sınıfta bulunan 530 çalışanı olan kimya sektöründe faaliyet gösteren bir firmamız olsun:


Tam Süreli

Tam Süreli

Kısmi Süreli

Uygunluk Durumu

A Sınıfı Uzman

B Sınıfı Uzman

C Sınıfı Uzman

Uygun

A Sınıfı Uzman

C Sınıfı Uzman

B Sınıfı Uzman

Uygun

A Sınıfı Uzman

C Sınıfı Uzman

C Sınıfı Uzman

Uygun


Bu işyerinde en az 2 tam süreli 1 kısmi süreli olmak üzere 3 iş güvenliği uzmanı görevlendirilecektir.
Hangi İşyerlerinde Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirilmesi Gerekmektedir?


Akıllara soru işareti bırakan bir diğer soru ise hangi işyerlerinde birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekmektedir? Sorusudur. Şimdi bu soruyu cevaplandıralım:Tehlike Sınıfı

İşçi Sayısı

Az Tehlikeli

1000’den fazla

Tehlikeli

500’den fazla

Çok Tehlikeli

250’den fazla


İse birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekmektedir.Hangi İş Kollarında Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Bulundurulması Gerekmektedir?


Yukarda belirttiğimiz gibi aslında bütün tehlike sınıflarında birden fazla iş güvenliği uzmanı bulundurulması gereken durumlar olabilir. Yani az tehlikeli sınıfta bulunan bir işyerine de birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekebilirken çok tehlikeli sınıfta bulunan bir işyerinde de birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi gerekebilir.


 

Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Görevlendirilmesinin Gerektiği İşyerleri konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

bottom of page