top of page

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? sorusunu araştıran B sınıfı iş güvenliği uzmanı adayları için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? sorusunun yanında B sınıfı iş güvenliği uzmanı Nedir? Özellikleri? Görevleri? ve diğer sorularınızı yanıtlayacağız.


Şimdi yazımıza B sınıfı iş güvenliği uzmanı nedir? sorusuyla başlayalım.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı, bulunduğu tehlikeli ya da az tehlikeli işyerlerinin güvenlik prosedürlerinin uygunluğunu teftiş etmekle yükümlü personeldir.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?


İşyerindeki prosedürlerin mevzuata göre uygun olup olmadığı hakkında analizler yapan ve işyeri çalışanlarının güvenliklerini en üst düzeyde tutmakla yükümlü kişidir.


Şimdi B sınıfı iş güvenliği uzmanının görevlerini maddeler halinde ele alalım:


  • Bir iş kazasında firma yetkilileri ile iletişim halinde kalmak.

  • İşyerinde meydana gelebilecek bir kaza, yangın ve benzeri istenmeyen durumların gerçekleşmemesi adına önceden gerekli analizleri ve çalışmaları yapmak.

  • İşyerindeki çalışanların sağlının ve güvenliğinin en üst düzeyde kalabilmesi için çalışanlara ihtiyaçları olan bilgilendirmeleri ve önerileri yapmak.


16923 Sayılı Mevzuatta iş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumluluklarını maddeler halinde daha kapsamlı bir şeklide açıklanmıştır.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?


A,B ve C şeklinde sınıflara ayrılan iş güvenliği uzmanlığı dereceleri arasında geçiş yapmak için bazı kriterler mevcuttur. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine başvurmak isteyen iş güvenliği uzmanlarının taşıması gereken kriterler şunlardır:


  • C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olmak.

  • C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ile en az 3 yıl faaliyet göstermiş olması.

  • B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerine katılarak yapılan sınavları başarıyla geçmiş olması.

  • Kişinin iş güvenliği ya da iş sağlığı ve güvenliği üzerine doktora yapmış olması.


B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşları Ne Kadar?


Kişinin tecrübesi ve primleri dahilinde değişiklik gösteren B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları 2022 için belirlenen en düşük 4.270TL ve en yüksek 15.250Tl’dir

Ortalama olarak sektörde verilen ortalama maaş ise 7.200TL’dir.B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? ve benzeri sorulara bu yazımızda cevap verdik. Umarız sizler için yararlı bir içerik olmuştur. Bu konu ve başka konularla ilgili tüm sorularınızı bize canlı destek veya form üzerinden sorabilirsiniz uzman destek ekibimiz sizlere cevap vermekten memnuniyet duyacaktır.


 

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

bottom of page