top of page

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023

Güncelleme tarihi: 3 Oca


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023

Merhaba, bugün siz değerli okuyucularımız ile A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Konusunu paylaşacağız. Aynı zamanda yazımızda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir? A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nedir? Ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar? Sorularının cevapları da yer almaktadır.A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Konusunu ele almadan önce A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nedir? Sorusunu açıklayalım.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı:


Çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda politikalar yürüten kişidir. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı; çalışma ortamında işverenin ve çalışanın sağlığını olumsuz etkileyen hususları tespit ederek önlem alınması için çalışmalar yürütür.A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nedir?


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusuna daha doğru bilgi vermek adına A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olma şartlarının neler olduğunu incelemek gerekir.


İş güvenliği uzmanı A,B ve C olarak 3 ayrı sınıfa ayrılmaktadır. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olan kişiler belirli şartları sağladıktan sonra B ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak görev alabilirler. İş güvenliği uzmanı sınıfları arasında geçiş yapmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar:

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olmak İsteyen Kişilerin Taşıması Gereken Şartlar

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak en az 4 yıl görev yapmalı

A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği eğitimine katılarak İSG sınavını başarılı bir şekilde geçmelidir


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen kişilerin belirli çalışma sürelerini tamamlaması gerekmektedir. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanın Nasıl Olunur? Sorusunun yanıtı için 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna başvurabiliriz. Bu çerçeve de A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını dört (4) madde ile açıklayabiliriz:​A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyen kişi ilk olarak B sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasını alarak 4 yıl görev almalıdır. 4 yıl eğitimin sonunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavı başarılı olarak geçtikten sonra A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

Mühendislik ve Mimarlık fakültelerinden mezuniyet belgesi bulunan ve teknik eleman olan kişilerin iş güvenliği veya iş sağlığı ve güvenliği alanında doktora yapmış olanlar eğitime ihtiyaç duymadan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasını alırlar.

İş sağlığı güvenliği alanında 10 yıl müfettiş yardımcılığı olarak görev alan mühendis, mimar ve teknik eleman olan iş müfettişleri A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasını direkt olarak alabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü ve ilgili birimlerde en az 10 yıl görev alan mühendis, mimar ve teknik eleman olan uzmanlar A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.


Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nın eğitimin içeriğinin güncel ve kaliteli olması önemlidir. Bu nedenle 13 yıllık eğitim tecrübesi olan Kariyer Enstitüsü eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı çalıştığı işyerinin çok tehlikeli sınıfta yer alması nedeniyle aylık olarak fazla ücret almaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı maaşı 2023 yılı içerisinde yapılan zamların ardından 12.500 ila 20.000 arasında değişiklik göstermektedir.


İş güvenliği uzmanı maaşı, kişinin çalışma hayatından geçirdiği süre ve yabancı dil yeteneğine göre farklılık göstermektedir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunu ve diğer soruları bu yazımızda yanıtladık. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Bu konu ve diğer sorularınızı bize canlı destek veya form üzerinden sorabilirsiniz. Uzman destek ekibimiz sizlere cevap vermekten memnuniyet duyacaktır.


 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2023 konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 346 224 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

bottom of page