A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? 2022

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? sorusunun cevabını birçok iş güvenliği uzmanı merak etmektedir. Peki bu sorunun cevabı tek başına yeterli olacak mıdır? A sınıfı iş güvenliği uzmanı olma şartları nedir? A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı maaşı ne kadar? gibi soruları da bugünkü yazımızda beraber ele alacağız şimdi zaman kaybetmeden yazımıza geçelim.


A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? sorusuna cevap vermeden önce A sınıfı iş güvenliği uzmanı nedir? sorusuna değinelim.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir?


Tehlike sınıfında bulunan işyerlerinin iş güvenliği bölümünde faaliyet gösteren ve A sınıfı iş güvenliği sertifikasına sahip personellere verilen isimdir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?


A sınıfı iş güvenliği uzmanının ne olduğunu öğrendik şimdi de ne iş yaptığını ve görevlerini öğrenelim.


A sınıfı iş güvenliği uzmanları, İşyerinde bulunan çalışanların sağlığına tehlike oluşturacak ortamlara karşı önceden önlem alınmasında faaliyet gösterir. Birkaç madde ile bir A sınıfı iş güvenliği uzmanının yapması gereken bazı görevler şu şekildedir:


  • Herhangi bir iş kazası veya hastalıklarla ilgili şirket yetkili birimleri ile iletişim halinde kalmak.

  • İşyerinde meydana gelebilecek bir kaza, yangın ve benzeri istenmeyen durumların gerçekleşmemesi adına önceden gerekli analizleri ve çalışmaları yapmak.

  • İşyerindeki çalışanların sağlının ve güvenliğinin en üst düzeyde kalabilmesi için çalışanlara ihtiyaçları olan bilgilendirmeleri ve önerileri yapmak.


16923 Sayılı Mevzuatta iş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumluluklarını maddeler halinde daha kapsamlı bir şeklide açıklanmıştır.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?


A, B ve C şeklinde sınıflara ayrılan iş güvenliği uzmanlığı dereceleri arasında geçiş yapmak için bazı kriterler mevcuttur. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi için başvurmak isteyen iş güvenliği uzmanlarının taşıması gereken kriterler şunlardır:


  • B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ile en az 4 yıl faaliyet göstermiş olması.

  • A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerine katılarak yapılan sınavları başarıyla geçmiş olması.

  • Kişinin iş güvenliği ya da iş sağlığı ve güvenliği üzerine doktora yapmış olması.A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?


Tüm kriterleri yerine getiren kişiler A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak nerelerde çalışabilir:


Elektrik Elektronik Üretim Tesisleri

Gıda Toptancıları

Mühendislik Firmaları

Petrol Tesisleri

​Maden İşletmeleri

Sülfür vb. metallerin kullanan işletmeler

Ziraat Ağır Makine ve İmalat Tesisleri

Kimya Tesisleri

Bunlar A sınıfı iş güvenlik uzmanlarının çalışabileceği yerlerin başlarında gelmektedir.A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşı Ne Kadar?


A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışan bir personelin aylık alması gereken ücret diğer iş güvenliği sınıflarına göre daha tehlikeli işyerlerinde görev yaptıkları için daha fazladır. 2022 yılı için belirlenen A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı maaşı en düşük 4.230TL ile en yüksek 21.120Tl arasında değişiklik göstermektedir. İş güvenliği uzmanının tecrübesi maaşında etkili bir role sahiptir.


A sınıfı bir iş güvenliği uzmanının herhangi bir sektörde alacağı ortalama ücret aylık 9.230TL’dir.


A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi Tekrar Alması Gerekli mi?


Tekrar eğitim almanız A sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmeniz için şarttır. Bu eğitimler online, teorik ve uygulamalı olarak 3 evrede uygulanmaktadır. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı kursu hakkında daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.


A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur? sorusunu ve diğer sorulara bu yazımızda yanıtladık. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Bu konu ve diğer sorularınızı bize canlı destek veya form üzerinden sorabilirsiniz uzman destek ekibimiz sizlere cevap vermekten memnuniyet duyacaktır. 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? konulu yazımız umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.


Kariyer Enstitüsü İSG Eğitim Kurumları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir. Kariyer Enstitüsü, “Türkiye’nin İSG Kursu” sloganı ile tam 13 yıldır binlerce kişinin İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi ve İşyeri Hemşireliği Eğitimi almasını sağlamıştır.


Sizler de en uygun fiyat avantajlarından yararlanmak ve İSG Sertifikası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için hemen aşağıdaki iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Ücretsiz Danışma Hatlarımızı aramadan,

Önce Diğerlerini Arayın; Farkı Farkedin :)

+90 532 238 12 50

+90 532 359 12 50

+90 532 720 68 32

 

İç Anadolu Bölge Müdürlüğü Gültepe Mh. 3. Toptancılar Sk. MAQAM Office B Blok No:505 58080 | Merkez | SİVAS +90 850 550 58 06


Genel Müdürlük Ehlibeyt Mh. Tekstilciler Cd. Türeli İş Merkezi No:14/6 Kat:3 06520 | Çankaya | ANKARA +90 312 911 94 14


Marmara Bölge Müdürlüğü Y. Dudullu Mh. Bayrak Cd. Bilim Tower 30/75 Kat:10 34775 | Ümraniye | İSTANBUL +90 216 606 17 58

 

5.494 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör