İşyeri Hekimliği Eğitimi

İşyeri Hekimliği Eğitimi

 

Ülkemizde yapılan yasal güncellemeler işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşması için yeni kurallar ortaya koyar. Bu kurallardan bir tanesi de işyeri hekimliği hakkındadır. Buna göre; işyerinde sağlık ile ilgili çalışmalar yapmak üzere tahsil edilen işyeri hekimine ihtiyaç duyulur. İşyeri hekimi, birçok çalışma ve düzenleme yaparak işyeri ortamını daha iyi hale getirme amacı taşır. Bu doğrultuda; iş güvenliği uzmanı, işyeri hemşiresi ve diğer sağlık personeli ile koordine çalışır. İşyeri hekimi olabilmek için eğitim almak ve sertifika sahibi olmak gerekir. İşyeri hekimliği eğitimi yetkili kurumlarda verilir. 

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?

 

 

İlk olarak işyeri hekimi nedir? sorusuna cevap vermek istiyoruz. İşyeri hekimi İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda görevlendirilen doktorlardır. Bu kişilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından belgesinin ve sertifikasının olması gerekir. 

İşyeri hekimi eğitimi alabilmek için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Ülkemizde işyeri hekimi olarak eğitim alabilmek için Tıp Fakültesi bölümlerinden mezun olma şartı vardır.

 

Ayrıca, yurtdışında tıp okumuş kişiler de işyeri hekimi belgesi alma hakkına sahiptir. Ancak, yurt dışında okuyan kişilerin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üzerinden denkliğini alması ve diplomasının sağlık bakanlığı tarafından onaylı olması şartı aranır. Tüm şartları yerine getiren tıp mezunları kursa katılım hakkına sahiptir. 

 

İşyeri Hekimliği Eğitimi Kaç Saat Sürer?

 

İşyeri hekimliği kursu 120 saat sürer. Eğitimlerin 90 saati online(uzaktan), 90 saati yüzyüze, 40 saati ise staj şeklinde gerçekleşir. Uzaktan yapılan eğitimlerin işleyiş şekli 2 gruba ayrılır. Buna göre; eğitimlerin %90’ına katılımcılar istediği saatte girme hakkına sahiptir. Geri kalan %10’luk kısım ise canlı olarak gerçekleşir. İşyeri hekimliği sertifikası almak isteyen kişiler eğitimlere tam saatinde katılmalıdır. Eğitim almak isteyen kişilerin aşağıdaki belgeleri eksiksiz olarak temin etmesi gerekir:

 • İşyeri hekim başvuru dilekçesi

 • Diploma ya da geçici mezuniyet belgesi

 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi

 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair dekont. 

İşyeri Hekiminin Görevleri Nelerdir?

 

 

İşyeri hekimliği belgesi kimlere verilir ve işyeri hekimin görevleri nelerdir sorusu sıklıkla merak edilen iki başlıktır. İşyeri hekimliği konusu geniş bir çerçeveden incelenebilir. Genel itibari ile işyeri hekimi görevleri şunlardır:

 • Bireylerin çalışma esnasında sağlıklı olmasını sağlamak. Bu doğrultuda bireyin ruhsal ve fiziksel sağlığını korumak için çalışmalar yapmak.

 • Çalışma ortamında iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden engelleri belirlemek. Ortaya çıkan tehditleri ortadan kaldırmak.

 • Çalışma ortamında sağlık hizmetleri sunmak.

 • İşe yeni başlayan çalışanların, çalışma ortamı ile ilgili uyumunu sağlamak.

 • Çalışanları belirlenen periyotlarda muayene etmek.

 • Çalışanları işyeri ortamındaki sağlık problemleri hakkında bilgilendirmek ve eğitim vermek.

 • Hastalıkların ortaya çıkış nedenlerinin saptamak ve gereken önlemleri almak. 

 

İşyeri Hekimliği Sınavı

 

 

Son olarak işyeri hekimliği sınavı hakkında bilgi vermek istiyoruz. İşyeri hekimliği sınavı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılır. Sınav 50 sorudan oluşur. İşyeri hekimliği geçme notu 70’dir. Katılımcının asgari 70 alabilmesi için en az 35 soruyu doğru yapması gerekir Sınav, yılda 2 defa olmak üzere gerçekleşir. Katılımcıların sınavlara giriş yapma hakkı iki tanedir. Eğer, işyeri hekimi adayı sınava 2 defa girmiş olmasına rağmen başarı elde edemediyse yeniden eğitim almak zorundadır. Sınava başvuru işlemleri ÖSYM üzerinden yapılır. Başvuru zamanını takip etmeniz ve istenilen işlemleri yapmanız gerekir. 

Sınavdan başarı elde etmek isteyen kişilerin kurs tarafından verilen eğitimleri itina ile takip etmesi ve gereken teknik bilgiler başta olmak üzere birçok bilgiye sahip olması gerekir. 

İşyeri Hekimliği Eğitim Programımız Hakkında

Sizinle Konuşarak Bilgi Vermemizi İster misiniz?

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

En Kısa Sürede Size Ulaşacağız

İşyeri Hekimi - Doktor